Co warto wiedzieć o platformach akumulatorowych 18V i 36V?

Kategoria: Blog

symbol baterii

Pielęgnacja przydomowego ogródka czy dbanie o teren wokół budynku to czynności, które są wprawdzie niezbędne, lecz jednocześnie dość pracochłonne. Zajmowanie się zielenią, porządkowanie ścieżek, chodników czy podjazdów jest o wiele łatwiejsze i zabiera mniej czasu, gdy korzysta się z odpowiedniego sprzętu. Szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do mycia, zamiatania, czyszczenia, koszenia trawników, przycinania żywopłotów lub gałęzi czy też usuwania zalegających liści pozwala na wyposażenie się w prawdziwy arsenał, który pomoże we wszystkich koniecznych czynnościach. Wykonywanie tego rodzaju prac może być jednak jeszcze prostsze, jeśli wybierze się modele sprzętu, które nie wymagają bezpośredniego podłączania do sieci elektrycznej. Wraz z odpowiednimi akcesoriami do urządzeń akumulatorowych można w ten sposób stworzyć uniwersalne i wygodne w użyciu zestawy na każdą okazję. Przyjrzyjmy się bliżej urządzeniom akumulatorowym i przekonajmy się, jakie rodzaje prac można nimi wykonywać.

Urządzenia zasilane akumulatorowo i ich zalety

Zasilanie sprzętu wykorzystywanego w pracach prowadzonych w przydomowym ogródku to rozwiązanie, które jest bardzo praktyczne i wygodne. Silniki elektryczne są znacznie lżejsze niż spalinowe, przez co masa poszczególnych urządzeń jest niższa, dzięki czemu łatwiej je przenosić. Pracują także dużo ciszej, co jest szczególnie ważne, przy zabiegach, które najlepiej wykonywać rano lub wieczorem. Niezwykle istotny będzie też fakt, że silniki elektryczne nie emitują spalin, nie będą więc irytowały sąsiadów przykrymi zapachami, a także nie przyczynią się do pogorszenia jakości powietrza czy dodatkowej emisji dwutlenku węgla. Liczy się też to, że silniki elektryczne wytwarzają znacznie mniej wibracji, praca przy wykorzystaniu narzędzi, w których je zamontowano, nie będzie więc tak obciążająca dla użytkownika. Warto też pamiętać, że napęd elektryczny oznacza brak konieczności uzupełniania paliwa i uciążliwego mieszania go z olejem. W przypadku sprzętów, które trzeba samodzielnie trzymać takich jak choćby podkaszarki czy piły łańcuchowe poza mniejszą wagą liczyć się będą również zmniejszone gabaryty urządzenia.

Korzystanie ze sprzętu elektrycznego zasilanego z domowej sieci będzie też mniej kłopotliwe, ponieważ nie trzeba przejmować się kupowaniem paliwa i oleju oraz utrzymywaniem ich zapasu. Urządzenia elektryczne mają jednak również pewne minusy. Największym problemem jest to, że można z nich korzystać tylko w pobliżu miejsc, gdzie jest doprowadzona sieć elektryczna. Pewną uciążliwością może być również konieczność pilnowania kabli zasilających, które podczas prac w ogrodzie, zwłaszcza takim, w którym znajduje się sporo drzew i krzewów, trzeba dość często przekładać. Niezbyt wygodne jest także stosowanie przedłużaczy, które przy większych długościach przewodów są ciężkie i nieporęczne.

Rozwiązaniem, które pozwala na korzystanie z zalet zasilania elektrycznego bez jego „skutków ubocznych”, jest używanie sprzętu akumulatorowego. Technologia litowo-jonowa daje możliwość produkowania ogniw, które wytrzymują bardzo dużą liczbę ładowań, dzięki czemu można je eksploatować przez dłuższy czas bez konieczności kupna nowego akumulatora. Plusem jest także dość duża pojemność, co pozwala na długą pracę nawet przy znacznym obciążeniu. Ważna będzie także możliwość zakupu dodatkowych akumulatorów, poszerzająca możliwości sprzętu w tym zakresie. Do zalet używania akumulatorów należy także ich krótki czas ładowania oraz brak efektu pamięci – w pełni naładowane nie będą szybko samoistnie ulegać rozładowaniu. Trzeba też wspomnieć, że akumulatory mimo znacznej pojemności nie są ciężkie, więc waga sprzętu nie rośnie znacząco. Do wyboru takieto rozwiązana zachęca też ilość dostępnego sprzętu.

Systemy Battery Power 18 V i 36 V firmy Kärcher

Firma Kärcher w swoich urządzeniach akumulatorowych oferuje dwa systemy zasilania różniące się napięciem – jest to 18 oraz 36 volt. Zapewnia wystarczającą ilość prądu do obsługi najbardziej wymagających silników i pozwala na efektywne działanie także tych, które są mocno obciążone podczas pracy. Zarówno akumulatory 18, jak i 36-voltowe są w stanie dostarczać energii potrzebnej na osiąganie znacznej mocy, np. w kosiarkach. Akumulatory są wyposażone w specjalnie zaprojektowane złącza, które ułatwiają ekspresową wymianę, a ich obudowy są wyjątkowo szczelne. Akumulatory Kärcher odpowiadają wymaganiom IPX5, co oznacza, że dobrze znoszą pracę w kurzu i pyle, są także odporne na padające na nie krople wody, rozbryzgi, a nawet silną strugę o przepływie 12,5 litra na minutę. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to wyłączenie akumulatora, a nie całego urządzenia, ponieważ stopień odporności na wodę zależy od konkretnej konstrukcji. Obudowa baterii jest również odporna na wstrząsy.

Ważną cechą akumulatorów Battery Power firmy Kärcher jest zastosowana w nich technologia Real Time. W obudowy akumulatorów jest wbudowany wyświetlacz LCD, na którym układ mikroprocesorowy sterujący pracą urządzenia prezentuje dane na temat procentu naładowania baterii oraz czasu pracy, jaki pozostał do pełnego rozładowania. Pozwala to na dokładne planowanie przebiegu pracy i jest gwarancją, że urządzenie nieoczekiwanie nie przestanie działać. Równie ważne jest prezentowanie na wyświetlaczu po podłączeniu baterii do ładowarki czasu, jaki pozostał do momentu osiągnięcia pełnej gotowości do pracy.

Akumulatory Battery Power firmy Kärcher są oferowane w dwóch wersjach przeznaczonych do systemu 18 oraz 36 voltowego. Bateria 18 voltowa występuje w wersji o pojemności 2,5 Ah, ważącej zaledwie 500 gramów oraz o pojemności 5 Ah, której masa to tylko 800 gramów. W przypadku napięcia 36 V akumulator o pojemności 2,5 Ah waży 900 gramów, a większy 5 Ah to waga 1500 gramów. Do ładowania akumulatorów są przeznaczone dedykowane ładowarki. Dla systemu 18-voltowego pełne ładowanie baterii o pojemności 2,5 Ah trwa 83 minuty, a baterii 5 Ah 143 minuty. Poziom 80% pojemności osiągną one odpowiednio po 44 minutach (2,5 Ah) lub 94 minutach (5 Ah). Dla akumulatorów 36 V czasy ładowania wynoszą – do 100% pojemności 79 minut (2,5 Ah) oraz 138 minut (5 Ah), a do 80% – 48 minut (2,5 Ah) albo 98 minut (5 Ah).

Urządzenia pracujące w systemie Battery Power

Akumulatory Battery Power są wykorzystywane w wielu urządzeniach firmy Kärcher. Wśród sprzętu pracującego w systemie 18-voltowym znajduje się bezprzewodowa myjka ciśnieniowa KHB 5, która jest w stanie wytworzyć ciśnienie 24 bar i pracować przez 10 minut z akumulatorem o pojemności 2,5 Ah. Dostępny jest także odkurzacz WD 1 Compact znakomicie sprawdzający się przy usuwaniu suchych i wilgotnych zabrudzeń mogący pracować do 10 minut z akumulatorem 2,5 Ah oraz do 20 minut z akumulatorem 5 Ah. Zasilanie akumulatorowe posiadają także kosiarki – LMO 18-33 oraz LMO 18-36. Trawa może być zarówno zbierana w pojemnym koszu (35 l), jak i mulczowana i rozrzucana jako nawóz przy szerokości cięcia 33 cm. Kosiarka LMO 18-33 jest w stanie obsłużyć powierzchnie 125 m2 z akumulatorem 2,5 Ah oraz 250 m2 z akumulatorem 5 Ah. Kosiarka LMO 18-36 to szerokość cięcia 36 cm oraz do 175 m2 z akumulatorem 2,5 Ah i do 350 m2 z 5 Ah. Pojemność kosza to w tym przypadku 45 l. W utrzymaniu terenu w dobrym stanie pomogą także akumulatorowe podkaszarki żyłkowe – w systemie 18 V pracują LTR 18-25 oraz LTR 18-30. LTR 18-25 to średnica cięcia 25 cm oraz waga bez akcesoriów 1,6 kg. Urządzenie będzie pracowało przez maksymalnie 30 minut (2,5 Ah) lub do 60 minut (5 Ah). Model LTR 18-30 ma średnicę cięcia 30 cm, a jego waga bez akcesoriów to 2,5 kg.

W wersji akumulatorowej z napięciem 18 V występują też nożyce do cięcia żywopłotówHGE 18-45 oraz HGE 18-50, a do cięcia wysokich żywopłotów nożyce z wysięgnikiem PHG 18-45. O długość trawy i przycinanie krzewów można również dbać przy pomocy nożyc GSH 18-20 z ostrzem do trawy o szerokości 12 cm oraz długością cięcia 20 cm w przypadku krzewów. Przydatnym sprzętem pozwalającym na dbanie o chodniki, ścieżki ogrodowe i podjazdy jest wycinak do chwastów WRE 4. Do uprzątania liści, pozbywania się drobnych zabrudzeń oraz ściętej trawy nadaje się dmuchawa do liści LBL 2 pozwalająca na uprzątniecie do 400 m2 (2,5 Ah) albo do 800 m2 (5 Ah) terenu. Uzupełnieniem arsenału narzędzi akumulatorowych jest piła łańcuchowa CNS 18-30 o długości cięcia 30 cm, wadze 3,2 kg bez akcesoriów oraz z łańcuchem o podziałce 3/8″ LP z czasem pracy do 10 lub 20 minut (2,5 Ah/5 Ah). Do pielęgnacji drzewek i krzewów może posłużyć piła PSW 18-20, a także sekator TLO.

Równie szeroka gama sprzętu jest dostępna w systemie 36-voltowym. W tej grupie znajdziemy myjkę ciśnieniową K2 o przepływie 340 l/m i ciśnieniu 110 barów o czasie pracy 14 minut (5 Ah). Bardzo użyteczny będzie także odkurzacz WD 3, który może pracować na mokro i na sucho, wyposażony w zbiornik na zanieczyszczenia o pojemności 17 l i filtr kartridżowy. Urządzenie ma także możliwość wydmuchu, może więc być użyte jako niewielka dmuchawa do liści. Czas pracy to 15 lub 30 minut (2,5 Ah/5 Ah). Wśród sprzętu 36-voltowego znajduje się kosiarka LMO 36-46. Ma ona średnicę koszenia 46 cm oraz dołączany napęd na tylne koła Push Assist. Regulacja wysokości cięcia pozwala na pracę w zakresie 20–70 mm. Pojemność kosza to 55 l, a obsługiwana powierzchnia to do 325 m2 lub do 650 m2 (2,5 Ah/5 Ah). W pielęgnacji trawy w trudno dostępnych miejscach i przy krawędziach pomoże podkaszarka LTR 36-33. Urządzenie ma bezstopniową regulację obrotów, średnicę cięcia 33 cm i jest w stanie pracować do 35 (2,5 Ah) albo do 70 minut (5 Ah). Waga podkaszarki bez akcesoriów to 2,7 kg. Urządzenia 36 V to także nożyce do żywopłotu HGE 36-60, wyposażone w 2-stopniową regulację prędkości cięcia oraz obracany o 180° uchwyt. Czas pracy to do 85 (2,5 Ah) oraz do 180 (5 Ah). W ofercie znajduje się także dmuchawa do liści LBL 4 o wadze 2,2 kg bez akcesoriów. Z zasilaniem 36 V firma Kärcher proponuje także piłę łańcuchową CNS 36-35. Urządzenie pozwala na naciąganie łańcucha bez wykorzystywania narzędzi, ma także system automatycznego smarowania. Podziałka łańcucha to 3/8″ LP, waga bez akcesoriów 5,5 kg, a długość prowadnika 35 cm.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.