Jak często wymieniać filtr w odkurzaczu i dlaczego należy to robić?

Kategoria: Blog

filtr w odkurzaczu

Odkurzacz jest jednym z podstawowych sprzętów w domu. Ułatwia codzienne sprzątanie i efektywnie zbiera wszelkie nieczystości z podłogi. Pochłania nie tylko kurz, ale często również inne alergeny unoszące się w powietrzu. Na rynku znaleźć można wiele modeli odkurzaczy, jednak wciąż jednym z najpopularniejszych jest ten, w którym używane są filtry. Korzystając z nich, należy pamiętać o ich regularnej wymianie, gdyż jest to istotne nie tylko ze względu na dokładne odkurzanie, ale również i z uwagi na samo urządzenie, które może ulec awarii, jeśli zanieczyszczenia wydostaną się z worka i zaczną osiadać np. na silniku. Warto wiedzieć, jak często to robić, by na długo cieszyć się sprawnym sprzętem.

Kiedy należy wymienić filtr w odkurzaczu?

Wymiana worków filtrujących w odkurzaczach powinna być cykliczna. Zazwyczaj zaleca się ją przynajmniej raz na pół roku. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie można robić tego częściej. W przypadku intensywnego korzystania z urządzenia należy mieć świadomość tego, iż zapewne worek zapełni się dużo szybciej. Najlepiej jest po prostu obserwować pracę odkurzacza. Jeśli zmniejszy się siła ssąca, a sprzęt zacznie się nagrzewać i wydawać nietypowe dźwięki oznacza to konieczność wymiany filtra. O zapełnionym worku może również świadczyć nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia. W niektórych sytuacjach możliwe jest samo mechaniczne oczyszczenie filtra, aczkolwiek jego wymiana na nowy jest znaczenie  skuteczniejsza i daje gwarancję niezawodnej pracy.

Dlaczego warto wymieniać worki w odkurzaczu?

Filtry w odkurzaczach odpowiadają za gromadzenie zanieczyszczeń. W momencie, kiedy worki są przepełnione, urządzenie nie ma szans na tak samo efektywne, jak dotychczas sprzątanie. Wówczas odkurzacze tracą siłę ssącą i nie pochłaniają nieczystości bądź też robią to bardzo wolno i niedokładnie. Zapchane filtry są szczególnie groźne dla alergików. Mianowicie nie tylko nie pochłaniają kurzu i alergenów, ale także mogą je rozpylać, co w dużej mierze prowadzi do nasilania się uciążliwych reakcji alergicznych. W takich sytuacjach odkurzanie przestaje mieć sens i dopiero wymiana worka sprawia, że ponownie można w pełni korzystać ze sprzętu.

Kolejną kwestią przemawiającą za regularną wymianą filtrów jest ochrona urządzenia. Przepełnione worki, w których nie ma miejsca dla nowych zanieczyszczeń, zaczynają je uwalniać wewnątrz odkurzacza. Prowadzi to często do osadzania się nieczystości na silniku oraz innych elementach, odpowiadających za pracę urządzenia. Kurz i zabrudzenia mogą przyczynić się do przegrzewania się odkurzaczy, co skutkuje poważnymi awariami, których naprawa jest nierzadko bardzo kosztowna. Zazwyczaj jednak przegrzany silnik nie kwalifikuje się już do naprawy, a jego posiadacz jest zmuszony zakupić nowy model. Chcąc więc uniknąć dodatkowych wydatków, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów, które są podstawą sprawnie działającego urządzenia.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.