W jaki sposób dbać o kosiarkę, by służyła nam przez lata?

Kategoria: Blog

kosiarka

Kosiarka to sprzęt, który przez sześć miesięcy w roku jest w nieustannym użyciu, a w dodatku ma regularny kontakt z wilgocią, żwirem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jak więc należy o nią dbać, by pozostała sprawna przez długie lata od dnia zakupu?

Przeglądy kosiarki

Niezwykle ważnym aspektem utrzymywania kosiarki w dobrym stanie są jej regularne przeglądy. Najlepiej jest robić je co pół roku – najpierw zaraz po sezonie, gdy przestaje być potrzebna, i ponownie tuż przed rozpoczęciem sezonu, w celu skontrolowania jej sprawności po kilku miesiącach nieużywania. Przegląd powinien obejmować wyczyszczenie świec w kosiarce, wymianę filtru i oleju, a także ewentualne naostrzenie noża po uprzednim demontażu. Pamiętajmy, by podczas wszystkich tych prac ściśle stosować się do instrukcji obsługi kosiarki. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie dokonać przeglądu, skorzystajmy z usług serwisu kosiarek – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz sprzęt zostanie oczyszczony i zakonserwowany przez autoryzowanego profesjonalistę. Przy okazji możemy poprosić o dokonanie przeglądu gwarancyjnego.

Kosiarka – czyszczenie i regularna konserwacja

Choć bieżąca konserwacja jest niezwykle ważna dla stanu i funkcjonalności naszego sprzętu, wielu ludzi bagatelizuje jej znaczenie. Tymczasem dzięki niej kosiarka nie tylko będzie zadbana i czysta, ale też zawsze gotowa do pracy – ponadto, kontrolując na bieżąco jej stan, oddalimy od siebie prawdopodobieństwo nieprzewidzianych i nagłych awarii.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że kosiarkę należy wyczyścić po każdym użyciu. Jeżeli wymaga to przechylenia lub położenia sprzętu, opróżnijmy wcześniej bak – jeśli tego nie zrobimy, paliwo może zalać świece, co utrudni późniejsze próby uruchomienia silnika. Usuńmy trawę spomiędzy szczelin, wytrzyjmy nóż i oczyśćmy go ze wszelkich pozaczepianych na nim śmieci. Gdy już się z tym uporamy, napełnijmy ponownie bak i ustawmy kosiarkę na równym podłożu w suchym, osłoniętym przed wiatrem i deszczem miejscu.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.