Na co zwracać uwagę przy zakupie kosiarki?

Kategoria: Blog

koszenie trawy

Koszenie trawy to dla jednych forma relaksu, a dla innych przykry obowiązek. Jedno jest jednak pewne, ta czynność pochłania znaczne ilości czasu i energii, dlatego warto ją sobie maksymalnie ułatwiać. Największe znaczenie pod tym względem ma dobór sprzętu koszącego. Wybór kosiarek jest bardzo szeroki, przez co wielu z nas ma problem ze znalezieniem urządzenia dostosowanego do swoich potrzeb. Jeśli i Ty masz wątpliwości, co brać pod uwagę przy zakupie, zapoznaj się z naszym poradnikiem, a z łatwością wybierzesz odpowiedni dla siebie model kosiarki.

Dobór sprzętu koszącego do warunków eksploatacji

Przy zakupie kosiarki weź pod uwagę to, gdzie będziesz z niej korzystać. W tym przypadku ważne są zarówno wielkość powierzchni przeznaczonej do koszenia, jak i ukształtowanie terenu. Na dużej i wymagającej przestrzeni najlepiej sprawdzą się kosiarki spalinowe. Na nierównym terenie egzamin świetnie zdadzą też traktory ogrodowe Stiga. W małych ogrodach za to dobrze spiszą się kosiarki elektryczne lub samojezdne roboty koszące. Pamiętaj przy tym, że nie nadają się one do koszenia trawy na pochyłych i mocno zarośniętych działkach.

Wybór kosiarki a podstawowe parametry urządzenia

Duże znaczenie przy wyborze kosiarki mają też jej parametry techniczne. Przy zakupie uwzględnij więc moc urządzenia, szerokość koszenia oraz rodzaj napędu. Jeśli zależy Ci na tym, by kosiarka nie pozostawiała na trawniku skoszonej trawy, sprawdź, czy jest wyposażona w specjalny pojemnik. Jeżeli jednak chcesz wykorzystać ścięte źdźbła do nawożenia trawnika, zastanów się nad wyborem urządzenia z systemem mulczującym. W przypadku wyboru napędu kieruj się za to wielkością ogrodu oraz własnymi preferencjami. Przykładowo, jeśli szukasz ekologicznego i cichego urządzenia, postaw na kosiarkę elektryczną.