Do czego potrzebny jest odkurzacz kominkowy?

Kategoria: Blog

Wiele osób budujących swój pierwszy dom marzy o kominku. Wręcz nie wyobrażają sobie pokoju dziennego, w którym w zimie w kominku przyjemnie nie trzaskałby ogień. W nowoczesnych domach kominek nie pełni funkcji grzewczej jako główne urządzenie. Jest raczej ozdobą domu. Niemniej płonie w nim prawdziwy ogień, dlatego musi być wybudowany zgodnie z wszystkimi zasadami sztuki kominiarstwa. Ważna jest również jego bezpieczna obsługa, a także… sprzątanie.

Palenie

Chociaż rozpalenie ogania w kominku nie wydaje się niczym trudnym, niedoświadczone osoby mają z tym problem. Trzeba wiedzieć, że do rozpalenia ognia niezbędny jest płomień, paliwo (w wypadku kominków najczęściej jest to drewno) i … tlen. Sporo osób popełnia podstawowy błąd: zapomina otworzyć szyber, a podpałkę przygniata drewnem bardzo ciasno. Do płomienia nie dochodzi tlen, przez co płomień przygasa, zamiast rozpalać się pełną mocą. Wiele osób narzeka również na to, że tuż po rozpaleniu w kominku szyba brudzi się i nie widać ognia. Warto nauczyć się tzw. palenia bezdymowego. Polega ono na odwrotnym ułożeniu paliwa. Duże drewno kładzie się na spód, na nie mniejsze drewienka, a na górę podpałkę, ewentualnie obsypaną dookoła trocinami. Kominek rozpala się o wiele wolniej i wymaga to sporo cierpliwości, jednak dymu jest bardzo mało, a szyba pozostaje czysta na bardzo długo.

Sprzątanie kominka

Kominek sprząta się wtedy, gdy jest całkowicie wygaszony. Dzięki temu nie oparzymy się. Do sprzątania kominków służą specjalne odkurzacze kominkowe. W odkurzacz kominkowy wpina się zwykły odkurzacz, który oddzielony jest od kominkowego różnymi filtrami. Do pojemnika odkurzacza kominkowego dostaje się cały popiół i pył (a czasem niestety żarzący się jeszcze kawałeczek drewna), a zwykły odkurzacz przy tym nie niszczy się. Wystarczy jeszcze wymyć szybę specjalnym preparatem i gotowe. Kominek jest gotowy do ponownego użycia. Popiół warto rozsypać gdzieś na ogródku, gdyż jest wspaniałym użyźniaczem ziemi.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.