Odkurzacz parowy a parownica

Kategoria: Blog

Czyszczenie parą jest rewelacyjną alternatywą dla czyszczenia z użyciem detergentów. Ma ono działanie odkażające, dzięki parze udaje się usunąć bakterie i roztocza. Parownica i odkurzacz parowy są więc świetnym nabytkiem dla alergika. Jego działaniem będą też zachwycone osoby, które źle znoszą kontakt z detergentami, oraz ci, którzy ze względów ekologicznych chcą ograniczyć ich używanie. Osoby, które chcą kupić przeznaczony do tego sprzęt, często zastanawiają się, czy lepszym wyborem będzie odkurzacz parowy, czy parownica. Czym różnią się od siebie te urządzenia i które z nich lepiej kupić?

Nowoczesna parownica

Nowoczesne parownice zazwyczaj są mniejsze niż odkurzacze parowe, chociaż nie jest to regułą. Jak działają? Parownice mają spore zbiorniki na wodę, która po włączeniu urządzenia podgrzewana jest prawie do temperatury  wrzenia. Podczas sprzątania parownica wyrzuca wodę pod wysokiej ciśnieniem w danym kierunku, przez co skutecznie rozmiękcza brud. Osiada on na miękkim tworzywie przy parownicy. Parą można czyścić większość powierzchni, w tym panele, lustra, meble i armaturę. Nie powinno się jej używać do sprzątania powierzchni, które nie lubią wilgoci, takich jak np. drewno. Do parownicy zazwyczaj dołączane są wymienne końcówki, które ułatwiają sprzątanie różnych miejsc. Dzięki mniejszym rozmiarom jest wygodniejsza do sprzątania mebli czy tapicerki, lecz trudniej posprzątać nią posadzki.

Odkurzacz parowy

Odkurzacz parowy ma podobną zasadę działania. W nim również ogrzewana jest woda w zbiorniku, która wypychana jest pod ciśnieniem. Różnica polega jednak na tym, że dodane jest tradycyjne ssanie. Zmiękczony wodą brud od razu zasysany jest do wewnątrz. Odkurzacz jest więc wygodniejszy i bardziej skuteczny, jeśli chodzi o czyszczenie posadzek, może być mniej poręczny przy czyszczeniu szaf, czy przedmiotów ustawionych wysoko. Wybór urządzenia powinien więc być podyktowany tym, w jaki sposób będzie ono w przyszłości najczęściej użytkowane. Aby urządzenie zużywało mniej prądu, warto wlewać do niego uprzednio podgrzaną wodę.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.