Fakty i mity na temat czyszczenia parą

Kategoria: Blog

czyszczenie parą

Rozwój technologii spowodował, że na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań, które pomagają w skutecznym sprzątaniu domów czy innych przestrzeni. Jedną z metod, która coraz bardziej zyskuje na popularności, a jednocześnie budzi wiele kontrowersji, jest czyszczenie parą. Parownice można wykorzystywać między innymi do czyszczenia płytek podłogowych, podłóg laminowanych, parkietów, łazienek i toalet, okien i luster czy fug. Dziś odpowiemy, czy czyszczenie parą jest skuteczne oraz wskażemy kilka faktów i mitów na temat czyszczenia parą.

Czy czyszczenie parą jest skuteczne i ekologiczne? 

Jednym z mitów dotyczących czyszczenia parą jest ten dotyczący skuteczności działania odkurzaczy parowych. Wielu osobom wydaje się, że czyszcząc parą, nie można zabić bakterii. W rzeczywistości jednak powierzchnia czyszczona parą jest nie tylko czysta, ale również zdezynfekowana. Większość mikroorganizmów ginie w temperaturze 85°C, a temperatura wylotu dyszy wynosi od 80 aż do 120°C.  Faktem jest natomiast, że czyszczenie parą jest przyjazne dla środowiska.

Sprzątanie odbywa się bez użycia środków chemicznych. Dzięki temu woda, która wraca do kanalizacji, nie jest zanieczyszczona. Warto również wspomnieć, że z jednego litra wody można wytworzyć ponad 1700 litrów pary, co w praktyce oznacza, że sprzątanie parownicą przyczynia się również do jej oszczędności.

Czy mycie parą jest drogie i czy jest uniwersalne? 

Kolejnym mitem dotyczącym mycia parą jest ten, który dotyczy kosztów związanych z wykorzystaniem takiej metody podczas sprzątania. To, że mycie parą jest drogie, nie jest prawdą. Dzięki zastosowaniu parownic czy innych urządzeń można przede wszystkim zaoszczędzić wodę, a poza tym do sprzątania nie są potrzebne środki chemiczne. Warto również wspomnieć, że ceny mopów parowych są podobne do tych, z którymi trzeba się liczyć, kupując odkurzacz elektryczny.

Prawdą jest z kolei, że mycie parowe ma wiele zastosowań. Sprawdza się między innymi do czyszczenia płytek, okien, luster, mebli czy sprzętów AGD. Co więcej, parą można czyścić również powierzchnie materiałowe, na przykład dywany, tapicerki czy materace. Dzięki niewielkiej zawartości wody schną znacznie szybciej niż prane w sposób tradycyjny.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.