Kiedy liście zalegają w ogrodzie. Kilka słów o dmuchawach

Kategoria: Blog

dmuchawa do liści

Zielony ogród pełen różnorodnych roślin w okresie jesiennym wymaga przeprowadzenia sporych porządków. Suche liście spadające z drzew są przenoszone przez wiatr w różne zakamarki działki, przez co ich zbieranie i utylizacja często jest udręką. Rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w dmuchawę.

Rodzaje dmuchaw do liści

Jesień generuje ogromne ilości śmieci organicznych. Przede wszystkim są to liście, które pokrywają trawniki, dostają się do rynien, gromadzą się przy ogrodzeniu i zalegają w zakamarkach np. pod tarasem. Wśród nich znajdą się także gałązki, igliwie, szyszki, kasztany, żołędzie itd. Utylizacja odpadów wymaga ich zgrabienia w jedno miejsce i pozbieranie do worków, a to często jest utrudnione przez warunki pogodowe. Szybkie przenoszenie dużych ilości liści możliwe jest za pomocą dmuchawy. Poszczególne modele różnią się pod względem wydajności, wagi rozmiarów i sposobu zasilania. Lżejsze dmuchawy doskonale nadają się do prac na niewielkich połaciach. Waga sięgająca 2-3 kg sprawia, że można nimi wygodnie operować. Niektóre modele posiadają ruchome rączki oraz pasy rozkładające ciężar na całe ciało. Największe są dmuchawy plecakowe, w przypadku których ciężar urządzenia przenoszony jest na plecy. Doskonale sprawdzają się na dużych trawnikach i parkach.

Wygoda sprzątania

W większości modeli można zdjąć dyszę na czas przechowywania sprzętu. Do tego dmuchawa może także być wyposażona w zestaw ssący, który będzie pełnił funkcję odkurzacza. Podłączenie wyciągu sprawi, że liście zostaną przedmuchane w jeden stos. Oczywiście można także sprzątać je ręcznie, lecz to zabierze nieco więcej czasu i wysiłku. Niektóre dmuchawy z opcją ssania mają funkcję rozdrabniania, która ułatwi utylizację odpadów. Wyróżnia się dwa sposoby zasilania. Dmuchawy elektryczne są doskonałe do prac w otoczeniu domu. Dzielą się one na urządzenia kablowe i akumulatorowe. W pierwszym przypadku zasięg uzależniony jest od długości kabla, a w drugim od żywotności baterii. Tego typu urządzenia są ekologiczne. Dmuchawy spalinowe nie są tak zdrowe dla środowiska, jednak charakteryzują się większą skutecznością. Używa się ich do pracy na rozległych terenach niezależnie od źródła prądu.

Dodatkowe kryteria zakupu

Do precyzyjnego sprzątania tuż przy ziemi lepiej sprawdzi się długa rura. Jeśli jednak zależy nam na zasięgu i wydajności, lepsza będzie rura krótka. Można także wybrać model z rurą regulowaną, co sprawdzi się w przypadku obsługi osób o różnym wzroście. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wylot powietrza nie jest ustawiony w taki sposób, by przeszkadzał w pracy. A jeśli tak właśnie jest, to czy istnieje możliwość jego regulacji. Mocno eksploatowana dmuchawa powinna mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem. Przy wyborze dmuchawy akumulatorowej należy dowiedzieć się, jaka jest pojemność baterii. Na nic zda się sprzęt, który zaraz po włączeniu będzie pracował na zwolnionych obrotach.


Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.